یو پی اس

ups چیست ؟ و انواع آن

5
(1)

یو پی اس یا منبع تغذیه بدون وقفه یا برق اضطراری، دستگاهی است که به هنگام قطع شدن برق شهر یا نوسانات برق شهر، عمل کرده و برق مورد نیاز را از باتری‌های متصل به خود تامین می‌کند. این عمل بصورت اتوماتیک و بسیار سریع انجام می‌شود. در صورت وجود نوسان یا بالازدگی ولتاژ یا پایین زدگی ولتاژ، یوپی اس برق خروجی را اصلاح می‌کند.
یو پی اس می‌توان برق خروجی را از لحاظ ولتاژ و فرکانس و وجود هارمونیک، اصلاح کند.

یو پی اس ها به 3 دسته تقسیم میشوند :

Offline.1
2.Line inter active
Online.3

Offline، در موقع قطع شدن برق شهری یک لحظه کوتاه طول میکشد تا برق باتری تبدیل به برق شهری شده و در خروجی قرار بگیرد، این زمان بین 1 تا 5 میلی ثانیه است.

Line inter active، در موقع قطع برق شهری، لحظه بسیار کمتری طول می‌کشد تا برق خروجی تامین شود زیرا مرحله تبدیل ولتاژ باتری به برق شهری قبلا انجام شده است.

Online ، در موقع قطع برق شهر هیچ لحظه ای برق قطع نمی‌شود چون همیشه باتری و شارژر در مدار است و برق خروجی همیشه از باتری و شارژر تامین می‌شود. همچنین در این نوع یو پی اس، عمل اصلاح موج و ولتاژ و فرکانس بطور دقیق انجام می‌شود. در این نوع یو پی ای، تعداد باتری‌های مورد نیاز، معمولا زیاد است، به دلیل ولتاژ بالا ورودی باتری و همچنین سبک شدن مدارات شارژر و مبدلها و کاهش تلفات.

یوپی اس ها از نظر کوچک و بزرگی به دو دسته رومیزی و باتری خارجی(battery External) تقسیم می‌شوند.
یو پی اس رومیزی برای تامین برق، موقع برق رفتگی، برای مدت کوتاه حدود 10 دقیقه بکار می‌رود و باتریها در داخل یو پی اس قرار گرفته چون باتری‌های کوچک استفاده می‌شود.

یو پی اس باتری خارجی معمولا برای تامین برق، موقع برق رفتگی، به مدت چندین دقیقه و چندین ساعت بکار می‌رود و باتریها در بیرون یو پی اس قرار می‌گیرد چون باتریها بزرگ هستند.

آیا این پست برای شما مفید بود ؟

لطفا با کلیک کردن روی ستاره ها نظر خودتون رو ثبت کنید !

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *